Petrovský půst

Milí čtenáři, v naší církvi začal další půst – petrovský. Čím se liší od jiných půstů? Jak dlouho trvá? A co můžeme v tomto postním období jíst? 

Proč je tento půst nazýván petrovský? Petrovský půst je lidový název pro apoštolský půst. Jeho ukončení připadá na svátek svatých apoštolů Petra a Pavla, který se slaví 29. června / 12. července, a je věnován právě dvěma těmto apoštolům. Ale v lidové tradici se název zkrátil na petrovský.

Život obou apoštolů se skončil v Římě. Svědectví církevních historiků ohledně data jejich smrti se liší. Někteří si myslí, že Petr a Pavel byli popraveni v jeden den – 29. června. Jiní svědčí, že apoštol Pavel ukončil život rok po smrti apoštola Petra, ale ve stejný den. Svatý Petr byl ukřižován hlavou dolů, protože se nepovažoval za hodna zemřít stejným způsobem jako Pán Ježíš Kristus. Poprava apoštola Pavla jako římského občana byla takříkajíc humánní – byl sťat mečem.

Čím se petrovský půst liší od jiných půstů? Petrovský půst je jedním ze čtyř mnohadenních půstů pravoslavné církve. Doba jeho trvaní se mění každý rok. Tento půst začíná týden po svátku Padesátnice, který se slaví padesát dní po Pasše. A my víme, že Pascha každý rok připadá na jiné datum. Takže čím později se slaví Pascha, tím později začíná petrovský půst a tím je také kratší. Datum jeho ukončení je vždy stejné – 28. června / 11. července, před svátkem sv. apoštolů. Proto Petrovský půst může trvat 8 až 42 dní. V tomto roce se musíme postit přesně jeden měsíc – od 12. června do 11. července.

Ale tentokrát má petrovský půst pro nás jedno překvapení. Samotný svátek apoštolů Petra a Pavla není postním dnem, pokud nepřipadá na středu či pátek, což se ale právě v tomto roce stalo. 12. července je středa, proto se i na svátek musíme omezit na zeleninu a rybu.

Co můžeme v tomto postním období jíst? Apoštolský půst je považován za zcela mírný. Úplně se z jídelníčku vylučuje maso, vejce, mléko a mléčné výrobky. V některé dny ale postící se můžou jíst rybu. I když Typikon obsahuje dost velká omezení včetně zákazu oleje a ryby, laici tradičně vylučují rybu jenom ve středy a pátky. Omezení se netýká ovoce a zeleniny, obilí, krup, těstovin (bezvaječných) a hub.

Pamatujme ale na slova svatého Jana z Damašku: „Kdyby se půst týkal jen jídla, svatými by byly krávy.“ Důležitější než gastronomická omezení jsou skutky lásky a milosrdenství. V postním období musíme znásobit modlitbu, častěji chodit do chrámu, rozdávat almužnu, pomáhat svým bližním a konat jiné dobré skutky.

Redakce Hlasu pravoslaví přeje svým čtenářům hodně sil a Boží pomoci v tomto dlouhém postním období. Svatí apoštolové Petře a Pavle, proste Boha za nás!